با دو رشته فسلفه قاره‌ای و فلسفه تحلیلی می‌توان به مطالعه گرایش فلسفه هنر پرداخت، ولی متاسفانه در ایران فقط روش قاره‌ای آن تعلیم داده می‌شود.

 در روش قاره‌ای ما شاهد مطالعه و تحلیل جایگاه هنر و زیبایی در مکاتب فلسفی فیلسوفان گوناگون هستیم. به عنوان مثال در می‌یابیم که کانت یا افلاطون یا نیچه یا هایدگر درخصوص زیبایی، هنر، شعر و .. چه نظراتی داشته‌اند. پرداختن به سوالاتی از این قبیل که آیا زییایی یک موضوع عینی تلقی می‌گردد؟ بدین معنا که در خارج وجود دارند یا ذهنی می‌باشد و از فکر و اندیشه انسان تراوش می‌کند؟ هنر را چگونه می‌توان تعریف کرد؟ بین زیبایی و واقعیت و زیبایی و خیر چه پیوندی وجود دارد؟ معیارهای زیبایی چه می‌باشد؟

ولی در روش تحلیلی که در ایران تعلیم داده نمی‎شود و شاید بیشتر مورد پسند دوستداران فلسفه هنر باشد، فلسفه تمامی هنرها را مورد تحلیل قرار می‌دهد. به عنوان مثال فلسفه فیلم، فلسفه نقاشی، فلسفه موسیقی، فلسفه ادبیات و... در این خصوص کتب خوبی به فارسی برگردانده شده است ولی در دانشکده‌های فلسفه کشور چنین روشی را شاهد نیستیم. بعضی از دانشجویانی که تمایل دارند می‌توانند این مباحث را برای انجام پایان‌نامه خود انتخاب کنند.

 پاره‌ای از دروس ارائه شده این گرایش عبارتند از: زیباشناسی یونان و قرون وسطی، زیباشناسی از فیلسوفان انگلیسی تا کانت، زیباشناسی از هگل تا نیچه، زیباشناسی اگزیستانسیالیسم و پدیدارشناسی، مکاتب فلسفه هنر قرن بیستم، عرفان نظری، هنر نزد فیلسوفان اسلامی (مشاء، اشراق و حکمت متعالیه)، هنر مسیحی (قرون وسطی) و ....

 دانشجویان عزیز این رشته تحصیلی می‌توانند از متخصصین زبده موسسه پارسه پژوهش برای انجام پایان نامه ، انجام مقالات علمی پژوهشی و نگارش پروپوزال بهره بگیرند.

 

فرم سفارش

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
شماره تماس :  
رشته تحصیلی
گرایش
دانشگاه
مقطع
الصاق فایل حجم باید زیر 20 mb و فرمت doc , docx , pdf باشد.
توضیحات تکمیلی :
کد امنیتی بالا :