يكي از زير شاخه‌هاي فلسفه كه تاريخ، جوهره، اصول و پايه، روش‌ها، وسايل و دستاوردهاي علوم مختلف را مورد بررسي و تحليل قرار مي‌دهد؛ فلسفه علم يا فلسفه علوم مي‌باشد. فلسفه علم، را مي‌توان از نظر دانش مورد مطالعه به زير گروه‌هاي مختلفي تقسیم كرد. به عنوان مثال فلسفه فيزيك، فلسفه شیمی، فلسفه ریاضیّات، فلسفه زیست‌‌شناسی، فلسفه علومِ اجتماعی، فلسفه مکانیکِ کوانتومی و فلسفه نسبیّت از موارد قابل اشاره است.

به نسبت ديگر گرايش‌هاي فلسفه، فلسفه علم بسيار نوپا مي‌باشد. چنانچه پاره‌اي از انديشه‌هاي ارسطو، فرانسيس بيكن در قرن شانزدهم و نيز بعضي از دانشمندان قرن نوزدهم مانند جان استوارت میل، هیوئل و هرشل را استثنا كنيم، نخستين بار در قرن بيستم مباحث مهم، عمده و طولاني به وسيله پوزيستيوت‌هاي استدلالي توسعه يافت. سپس مباحثات در موافقت‌ها و مخالفت با عقايد فرانسيس بيكن و استقراگرايان و همچنين پوزيتيويست‌هاي حلقه وين سبب شد مكاتب با اهميت ديگري در فلسفه علم به وجود آيد. ابطال گرايي، واقع گرايي (رئاليسم علمي) و نسبي‌گرايي از آن دسته‌اند.

فلسفه علم با موضوعات ديگر فلسفه تحليل مثل فلسفه انديشه، فلسفه زبان، فلسفه منطق و فلسفه مهندسي  تعامل دارد.

دانشجویان اين گرايش به طور كلي 32 واحد درسي را طي مي‌كنند كه 4 واحد آن به انجام پایان نامه اختصاص دارد. موسسه علمی-پژوهشی پارسه پژوهش آمادگی دارد با بهره‌مندی از زبده‌ترین متخصصین پژوهشی کشور در این رشته تحصیلی که از فارغ‌التحصیلان برترین دانشگاه‌های کشور هستند به دانشجویان عزیز این رشته، هم در انتخاب موضوع و هم انجام پایان نامه با رتبه علمی بالا کمک نمایند.

 

فرم سفارش

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
شماره تماس :  
رشته تحصیلی
گرایش
دانشگاه
مقطع
الصاق فایل حجم باید زیر 20 mb و فرمت doc , docx , pdf باشد.
توضیحات تکمیلی :
کد امنیتی بالا :