در رشته فقه و مباني حقوق اسلامي، تكاليف و حقوق انسان از نظرگاه تشريعات الهي تببين مي‌گردد، حقوقي كه كه از روي خِرد و حكمت و مصلحت براي انسان وضع شده است و در حول محور رابطه انسان با خدا و نيز ارتباط انسان‌ها با همديگر يا تكاليف آدمي نسبت به خويش و طبيعت بحث مي‌كند. از اين رو مي‌توان به تمايزات بين گرايش فقه و مباني حقوق اسلامي و گرايش حقوق در معناي عام پی‌برد.

گرايش حقوق، مباني‌ای را تشريح مي‌كند كه از ديدگاه عقل و عرف انساني ضرورت دارد در زندگی به منظور حفظ نظم و آرامش به آنها توجه شود؛ مباني‌اي كه امكان دارد بر اساس عقل و منطق، مصلحتي باشد ولي فوريت داشته باشد. ليكن فقه به تبيين مصالحي مي‌پردازد كه در تكامل بشر تاثير گذار است. در نتيجه در ديدگاه حقوق اسلامي، قواعد و اصول نبايد تنها به وجود آورنده نظم و آرامش باشد، همچنين باید آدمي را به سمت كمال سوق دهد. از اين نظر ممكن است احكام فقهي اعتباري هميشگي داشته باشند.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي عبارتند از فقه‌، فقه‌ مقارن‌، اصول‌ فقه‌  آيات‌ الاحكام‌، تاريخ‌ فقه‌ و فقها، احاديث‌ فقهي‌، حقوق‌ جزاي‌ خصوصي‌ اسلام‌، حقوق‌ بين‌الملل‌ اسلام‌، آيين‌ دادرسي‌ در اسلام‌، حقوق‌ جزاي‌ عمومي‌ اسلامي‌، قواعد فقه‌ مدني‌، حقوق‌ خانواده‌، كليات‌ حقوق، حقوق‌ تطبيقي‌ هدف از تحصیل رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی:

1- آموزش و تعليم مربيان و مدرسان متخصص در موضوعات حقوق و فقه اسلامي به منظور فعاليت در دادگستري و ساير تشكيلات همانند آن بر طبق مصوبات مجلس شواري اسلامي

2- آموزش و تعليم پژوهشگران در عرصه پژوهشها و مطالعات اسلامي در گرايش‌هاي قرآن و حديث، تاريخ و تمدن اسلامي، حکمت و کلام اسلامی و عرفان و ادیان.

3- فراهم كردن نيروي موردنياز و حاذق به جهت فعاليت در گفتگوها و نمايندگي‌هاي فرهنگي در خارج از كشور.

4- مهياكردن شرايط لازم براي بالابردن سطح علمي و فرهنگي كارشناسان و صاحب‌منصبان موسسات و نهادهاي دولتي در مورد تحقيقات اسلامي.

5- بالارفتن احتمال پذيرش هر چه بهتر دانشجو براي مقاطع دكتري گرايش‌هاي پنجگانه الهيات.

6- پذيرش داوطلبان پژوهش‌ها و مطالعات اسلامي از ديگر كشورهاي دنيا.

7- براي افراد علاقه‌مندي كه امكان دست‌يابي به اين علوم و معارف در بخش‌هاي علميه براي آنها فراهم نمي‌باشد شرايط و امكانات لازم براي تحصيل آنها مهيا شود.

دانشجویان اين گرايش به طور كلي 32 واحد درسي را طي مي‌كنند كه 4 واحد آن به انجام پایان نامه اختصاص دارد. موسسه علمی-پژوهشی پارسه پژوهش آمادگی دارد با بهره‌مندی از زبده‌ترین متخصصین پژوهشی کشور در این رشته تحصیلی که از فارغ‌التحصیلان برترین دانشگاه‌های کشور هستند به دانشجویان این رشته هم در انتخاب موضوع و هم انجام پایان نامه با رتبه علمی بالا کمک نماید.

فرم سفارش

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
شماره تماس :  
رشته تحصیلی
گرایش
دانشگاه
مقطع
الصاق فایل حجم باید زیر 20 mb و فرمت doc , docx , pdf باشد.
توضیحات تکمیلی :
کد امنیتی بالا :