با وجود آنكه حديث در جوار قرآن را مي‌توان يكي از نشانه‌های دين‌شناسي نام برد ولي به دليل آنكه مثل قرآن از تغيير و تحريف در امان نمي‌باشد، براي استفاده از آن آشنايي با علمي به نام علم‌الحديث ضرورت دارد؛ علم بسيار مهمي كه امروزه در گرايش علوم و حديث تدريس مي‌شود. گرايش علوم حديث از سه جهت كلي به حديث نگاه مي‌كند كه اين سه جهت شامل:

1- تاریخ‌ و مصطلحات‌ که‌ در آن‌ تاریخ‌ تغییر، دگرگوني و تكوين علم‌الحديث از نظر امامیه و اهل عامه مورد تحليل واقع مي‌گردد. همچنین تعابير و مفاهيم علم حديث، آموزش داده مي‌شود.

2- علم‌الرجال‌ كه حيات روايت‌كنندگان حديث را مورد تحليل قرار مي‌دهد. به عنوان نمونه چنانچه حديثي داراي پنج راوي باشد، زندگي هر كدام از راويان را مورد تحليل قرار مي‌دهد كه آيا راويان مزبور خصوصيت‌هاي مورد نياز به جهت نقل حديث را دارا بوده‌اند؟ آيا افرادي صادق بوده‌اند و يا اينكه اشخاصي ساهي بوده‌اند كه براي نگهداري و نقل حديث جانب احتياط را رعايت نكرده باشند؟

3- فقه‌ الحدیث‌ كه درك و استنباط مفاهيم حديث را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

از دروس بسيار مهم اين رشته مي‌توان زبان عربی و علوم معارف را نام برد و دانشجویان مي‌بايست در اين درس‌‎ها مستعد بوده و آمادگی لازم را داشته باشند. همچنین ضرورت دارد كه به پژوهش و تحقيق علاقه نشان دهند و براي درك دين و اسلام اشتياق داشته باشند. گرايش علوم قرآن و حديث در زمره گرايش‌هايی است كه در کنکور سراسري از ميان داوطلبان هر سه گروه آزمايشي ریاضی‌، علوم‌ تجربی‌ و علوم‌ انسانی‌ دانشجو جذب مي‌کند.

فارغ‌التحصيلان گرايش علوم و حديث قادرند به عنوان كارشناس علوم اسلامي در نهادهاي دولتی فعاليت كنند و به دليل آنكه به زبان انگليسي تسلط دارند، مي‌توانند در كشورهاي ديگر، به عنوان رايزن فرهنگي به اشاعه اسلام و اصول اسلامي بپردازند و چنانچه تمايل به ادامه تحصيل داشته باشند و به مقاطع بالاتر دست يابند؛ مي توانند به عنوان استاد دانشگاه‌هاي داخل يا خارج از كشور مشغول به كار شوند. در حال حاضر برخي از دانشگاه‌هاي خارج از كشور مانند دانشگاه اردن يا لبنان علاقه دارند متخصص علوم شيعه را از كشور ايران به كار گيرند. همچنین فارغ‌التحصيلان اين رشته می‌توانند به عنوان معلم ديني، مربي قرآن و يا امور تربيتي جذب آموزش و پرورش گردند.

دانشجویان اين گرايش به طور كلي 32 واحد درسي را مي‌گذرانند كه 4 واحد آن به انجام پایان نامه اختصاص دارد. موسسه علمی-پژوهشی پارسه پژوهش آمادگی دارد با بهره‌مندی از زبده‌ترین متخصصین پژوهشی کشور در این رشته تحصیلی که از فارغ‌التحصیلان برترین دانشگاه‌های کشور هستند به دانشجویان عزیز این رشته، هم در انتخاب موضوع و هم انجام پایان نامه با رتبه علمی بالا کمک نمایند.

 

فرم سفارش

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
شماره تماس :  
رشته تحصیلی
گرایش
دانشگاه
مقطع
الصاق فایل حجم باید زیر 20 mb و فرمت doc , docx , pdf باشد.
توضیحات تکمیلی :
کد امنیتی بالا :