دانشجوها در رشته اديان و عرفان مي‌توانند از تاريخ پيدايش و توسعه اديان زنده (ادياني كه طرفداران زيادي دارند) اطلاعات بسياري كسب كنند و به تحليل سه قسمت مهم احكام و رسوم، باورها و اخلاق در تمام اديان بپردازند. با اين حال در اين بررسي فرد محقق قصد ندارد حق يا باطل بودن ديني را احراز كند بلكه قصد دارد موضوعات مشترك را دريابد. اديان زنده‌اي كه دانشجوها بررسي مي‌كنند، بر پايه محل ظهور آنان مي‌توان به سه دسته ذيل تقسيم شوند:

الف- اديان خاورميانه كه در بردارنده اديان سامي؛ منظور يهوديت، مسيحيت و اسلامي مي‌باشد كه پيام‌آوران آنان از نسل حضرت ابراهيم مي‌باشد و دين زرتشت كه در ايران ظهور كرد.

ب- اديان خاوردور كه مربوط به بلاد چين و ژاپن مي‌باشد وعبارت‌اند از “كنفوسيوس‌”، “تائو” و “شين‌تو”

ج- اديان شبه جزيره هند كه شامل هندو، بودا و جين می‌شود.

علاوه بر اين دانشجويان اين رشته، عرفان را مانند يكي از موضوعات تطبيقي در اديان مورد بررسي قرار مي‌دهند و از ادبيات عرفاني اسلام آگاهي پيدا مي‌كنند. معارف‌ شيعه‌، تاريخ‌ تمدن‌ اسلامي‌، تاريخ‌ فلسفه‌ اسلامي‌، تاريخ‌ فلسفه‌ غرب‌، كليات‌ علم‌ كلام‌، تفسير عرفاني‌ قرآن‌، متون‌ عرفاني‌ فارسي‌، تاريخ‌ تصوف‌، متون‌ اديان‌ و عرفان‌ به‌ زبان‌ خارجي‌، اديان‌ ابتدايي‌ و قديم‌، اديان‌ ايران‌ قبل‌ از اسلام‌، دين‌ يهود و مسيحيت‌، اديان‌ هند، دين‌ بودا و خاور دور، روش‌شناسي‌ اديان از مهمترین دروس این رشته تحصیلی می باشند.

موقعيت‌هاي اشتغال: با در نظر داشتن نوع دروس رشته اديان و عرفان، فارغ‌التحصيلان اين رشته نيز مي‌بايست در وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نهاد تبليغات اسلامي و نهادهاي همانند آن مشغول به كار شوند ولي متأسفانه مسئولان به اين گرايش و كاركرد آن توجه نشان نمي‌دهند و گمان مي‌برند كه احتياجي به آگاهي از ساير اديان و مباحثت با آنها ندارند. هر چند برخي از موسسات در اين عرصه تلاش مي‌كنند، اما گفتگوهاي عميق و اساسي صورت نمي‌گيرد و بنابراين موثر نيست. هم اكنون برخي از موسسات تحقيقاتي غير دولتي مانند “مؤسسه‌ گفتگوی‌ ادیان‌” در اين خصوص فعال هستند و بعضي از دانش آموختگان اين رشته در اين موسسات مشغول به كار شده‌اند، ولي در قسمت دولتي در اين مورد اقدام زيادي واقع نشده است.

دانشجویان اين گرايش به طور كلي 32 واحد درسي را طي مي‌كنند كه 4 واحد آن به انجام پایان نامه اختصاص دارد. موسسه علمی-پژوهشی پارسه پژوهش آمادگی دارد با بهره‌مندی از زبده‌ترین متخصصین پژوهشی کشور در این رشته تحصیلی که از فارغ‌التحصیلان برترین دانشگاه‎‌های کشور هستند به دانشجویان این رشته هم در انتخاب موضوع و هم انجام پایان نامه با رتبه علمی بالا کمک نمایند.

 

فرم سفارش

نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
شماره تماس :  
رشته تحصیلی
گرایش
دانشگاه
مقطع
الصاق فایل حجم باید زیر 20 mb و فرمت doc , docx , pdf باشد.
توضیحات تکمیلی :
کد امنیتی بالا :